Ako motivovať mládežníkov k morálnej čistote v otázke sexuality?

Peter Hrubo | Komentáre (0)  |  Pridaj k obľúbeným

Ľahká otázka, neľahká odpoveď, ale i tak skúsme... Inými slovami, tri praktické nápady možnej motivácie.

V tomto článku by som rád spomenul zopár možností, ako motivovať svojich mládežníkov k tomu, aby zostali v oblasti sexuality, vo vzťahu chlapec – dievča, morálne čistí.

1. PROJEKT STRIEBORNÝ PRSTEŇ

- je abstinenčný program vytvorený v roku 1995 Denny-m Pattyn a tímom Youth Forum Southwest. Program Strieborný prsteň (prosím, nemýľ si to so strieborným plátnom...) bol navrhnutý tak, aby upútal typických tínedžerov 21. storočia a poskytol im ochranu pred zlým vplyvom kultúry, v ktorej žijú. Strieborný prsteň sa nosí ako symbol a ako pripomienka slávnostného sľubu abstinencie. Tínedžeri sa prostredníctvom výborného spracovania témy cez scénky, koncerty, hudbu, posolstvo o abstinencii, založenej na biblických princípoch, môžu zoznámiť s ponukou, urobiť záväzok k takejto čistote až do manželstva. Program trvá asi dve hodiny a absolvovalo ho viac ako 50tisíc tínedžerov, ktorí na záver programu dostali strieborný prsteň ako znak abstinenčného sľubu. Viac info o programe sa môžeš dozvedieť na info@silverringthing.com. Program je zatiaľ, žiaľ iba v angličtine, ale premýšľal som nad tým, že u nás, na Slovensku by sa dalo zorganizovať niečo, s podobnou filozofiou, buď osobne, povedzme: otec a dospievajúca dcéra (ja osobne sa chystám pozvať svoju dcéru v deň jej trinástich narodenín do reštaurácie, tam chcem s ňou hovoriť o týchto veciach a odovzdať jej strieborný prsteň), alebo i prostredníctvom spoločenstva mládeže v miestnom zbore.

Pripravte tému sexuality na stretnutie tínedžerov. Investujte do zakúpenia dobre vyzerajúcich strieborných prsteňov (viem, jeden bude stáť možno 300Sk, možno by sa rodičia tínedžerov chceli k tomu pridať zorganizovaním špeciálnej zbierky...). Pri kúpe daj pozor, aby prsteň bol správnej veľkosti. Počas programu použite čo najviac svedectiev, príbehov a na konci stretnutia dajte výzvu k sľubu o sexuálnej čistote, sľubu vernosti voči jedinému budúcemu partnerovi, t.j. svojmu manželovi. Po sľube slávnostne odovzdajte prstene, ktoré im budú každodenne pripomínať ich sľub.

Je veľmi dôležité, aby to celé bolo zorganizované ako veľká udalosť (nakoniec, veď aj ten prsteň dačo stojí...), oslava dobrého Božieho plánu, očakávanie na veľké dobré veci, ktoré Boh naplánoval.

2. Odstrašujúci príklad s prezervatívom

Ja občas, počas svojej prednášky o sexualite používam odstrašujúci príklad o prezervatíve, ktorý je spojený s mýtom: „Keď ho máš, nič sa nemôže stať...“. Žiaľ, alebo našťastie, môže sa stať, je to iba mýtus. Dá sa buď otehotnieť, alebo dostať nejakú pohlavnú chorobu, istotne to však poznačí tvoju myseľ, v prípade, že si kresťan a robíš to mimo manželstva. Mládežníkom vysvetľujem, že mám veľa dobrých priateľov (a to všetko je pravda), ktorí majú deti, ktoré tak isto poznám, ktoré sa narodili po použití práve tohto prostriedku na ochranu. A je ich naozaj dosť, aj napriek tomu, že tieto páry sú manželia, zbehlí v intímnom živote a teda vedia kde, čo a ako... Naviac, aj keď je tento prostriedok starý cca 4000 rokov (používali ich už v staroveku Rimania a Číňania – tým to evidentne nefunguje... grin, prezervatívy môžu mať problémy v oblasti kvality (výrobcovia to nazývajú problém „ľudského faktoru“, ktorý je nevyspytateľný), môžu byť zlé, alebo staré, môžu sa ľahko pretrhnúť, môžu sa zle použiť, alebo môžu mať v sebe veľmi malé, ale i tak na to..., stále ešte dosť veľké dierky. Každý prezervatív má dierky, lebo je vyrobený z gumy. Niekedy sa ale môže stať že tie dierky sú väčšie než by sa patrilo. Až sedem z desiatich nerenomovaných značiek majú dierky. Ale ani najlepšia kvalita nezaručuje úplnú spoľahlivosť. Štatistika hovorí, že približne 15 žien zo 100 aj napriek ich používaniu otehotnie. Otázka správneho použitia je tiež spojená s disciplinovaným vytiahnutím pohlavného údu z pošvy hneď po jeho orgazme, žiaľ ťažko sa dá spoľahnúť práve na túto disciplinovanosť, ktorá je u chlapca nevyhnutná, keď ešte len začína žiť život... Veď, je to v tej chvíli príliš dobré na to, aby si to odoprel, preto pravdepodobne bude otáľať, čo môže spôsobiť problém prieniku spermií na miesto, kde nie sú v tom čase vítané.

Pri tomto všetkom, pre objektívnosť treba tiež povedať, že je to jediná (hoci nie dokonalá) ochrana pred pohlavne prenosnými chorobami, pretože tabletky zabraňujú len prípadnému otehotneniu ale nie prenosu PPCH rôznych druhov závažnosti a nepríjemnosti, ktorých sa vyskytuje na Slovensku minimálne 47. Preto je táto ochrana spomínaná a aj propagovaná. Ale ak sa niekto rozhodne pre určitý spôsob životného štýlu, prezervatív je jediná ochrana pred pohlavnými ochoreniami (samozrejme najúčinnejšia je abstinencia).

Pre názornosť, počas tohto vysvetľovania, väčšinou vytiahnem prezervatív z vrecka, rozbalím ho a dávam dôraz na potenciálne riziká. Je to obvykle ťažký moment, pretože na pôde cirkvi sa o tom sotva hovorí, a naviac, keby si pani kostolníčka pri vysýpaní smetí všimla, čo to tam je, bol by asi veľký problém... Kým sú mládežníci v pomykove, niektorí to prejavia očervenením, iní stratia reč, alebo sa začnú vyškierať (záleží aj od veku...) ja som si istý, že si túto lekciu budú dlho pamätať, pritom sa veľa naučia a podvedome (aspoň dúfam) aspoň niektorí robia abstinenčné rozhodnutie, dúfam, že aspoň dievčatá. Musím priznať, že na toto celé treba mať žalúdok, resp. určitý typ povahy.

Nuž tento spôsob inšpirácie istotne pri tínedžeroch spĺňa podmienku: „Nezáleží na tom, o aký zážitok ide, či o dobrý, či o zlý, hlavné je, že je dostatočne silný...“.

3. PRÍKLAD MOTIVÁCIE PROSTREDNÍCTVOM OSOBNEJ SKÚSENOSTI

Veľmi rád používam svoj osobný životný príbeh. Mám pocit, že to, čo žijeme, to, čo je piatym evanjeliom, je niečo, čo je v oblasti motivácie to najúčinnejšie. Nakoniec, najlepšie lekcie sú prostredníctvom videnia, cítenia, než len cez teóriu, počutie... Ak máš svoj príbeh, ktorým je oslávený Boh, určite ho použi. Čím čudnejší, tým lepší. Hlavné je, aby oslávil Pána Boha.

Keď som začal chodiť so svojou, v súčasnosti, manželkou, mal som 26 rokov, predtým sme študovali na rovnakej vysokej škole, chodili na stretnutia mládeže... Poznali sme sa asi 5 rokov na výške. Potom som bol rok mimo, na vojenčine, štúdium na jazykovej škole ma opäť posunulo do mesta, kde bývalo toto dlhovlasé dievča. Po 7 rokoch známosti sme spolu začali chodiť. Dohodli sme sa, že náš fyzický kontakt pred svadbou obmedzíme na miesta, kde sa nosia bikiny a nebudeme sa bozkávať na pery. Bol to dosť šialený nápad, ale možno práve preto som s tým všetkým súhlasil (mám v obľube šialenosti). Možno som tušil, že je lepšie držať na čas divé kone na uzde (rozumej mňa), naviac, to dievča mi stálo za to, aby som robil čudné veci. Tiež sme vedeli, že nevieme kedy bude ten čas svadby, pretože bola takzvaná liberalizácia cien a všetko zúfalo zdraželo, vyhliadka na vlastné bývanie bola v nedohľadne, a tak sme nevedeli, na ako dlho bude to naše chodenie. Nevedeli sme si nastaviť progres v oblasti vzájomných dotykov, preto sme ho radšej radikálne utlmili. Čas schôdzok sme prevažne využívali diskusiou o Jeho veciach, alebo službou v spoločenstve, robením rôznych aktivít (korčuľovanie, varenie, rúbanie dreva – najmä ona, vykopávanie zemiakov, naháňanie vypustených zajacov v šope, umývanie auta...), jednoducho veľa, naozaj veľa sme spolu zažili a hovorili (a ani sme k tomu nepotrebovali istého nemenovaného mobilného operátora...). Po dvoch rokoch sa stal zázrak, mali sme kde bývať a dožili sme sa rozprávkového svadobného dňa, kedy z dvoch entít sa stala jedna (naozaj poetické, však...). Nejdem to tu podrobne všetko popisovať, aby to nevyzeralo ako romantické čítanie z Brava, ale nemôžem nenapísať, že celý ten čas stál za to, bol toho hodný, až do dnešného dňa.

Boh má svoje plány a je dobrý, pretože je verný. Oplatí sa čakať, oplatí sa robiť čudné rozhodnutia, oplatí sa poslúchať ho, oplatí sa žiť s Ním. Som presvedčený, že skutočná láska vie čakať a že sa na ňu čakať naozaj oplatí.

Nuž toto boli tri možnosti (či už vydarené alebo nie, musíš posúdiť ty sám) ako povzbudiť svojich tínedžerov k morálnej čistote v oblasti vzájomnej sexuality. Ak máš nejaký svoj nápad, neváhaj a píš na fórum

Hodnotenie

1 2 3 4 5