1 z 2
1
kamarat/ka - katolik/cka
Pridané: 28 december 2007 07:43 AM   [ Ignorovať ]
Newbie
Rank
Počet príspevkov:  6
Registrovaný  2007-12-28

Ahoj smile
Zaujimalo by ma… hmm… ako to napisat tak, aby to vyznelo tak ako to myslim.
Mam kamosku (katolicku), ktora uprimne veri svojej viere!
Zaujimalo by ma, ci to comu veria katolici sposobi, ze pridu o spasenie.
A ak ano, co s tym mozem robit, ak naozaj nechem, aby to tak dopadlo pre nu!

A nie je to len na Bohu ako to On posudi?? Hm…?
DAkujem vopred za reakcie, pretoze neviem ako sa mam zachovat!

Pridané: 02 január 2008 12:04 PM   [ Ignorovať ]   [ # 1 ]
Newbie
Rank
Počet príspevkov:  14
Registrovaný  2007-03-30

Ahoj, Ty si strasne zlataaaaa   kiss

jednoznacnu odpoved asi nedostanes, pretoze nazory na podmienky spasenia sa lisia. Ja verim, ze staci uverit a pokrstit sa, ale uz toto je velmi tazke. Mam vela takychto kamosiek. Kedze mam vsak iny nazor na ich nazory, povazujem mnohe ich cinnosti za zbytocne.

Tak sa nad tym netrap, pretoze ak skutocne veri skutocnemu Bohu, ten ju nenecha zahynut. Kto vie, kde to stoji v Biblii, napiste.

Pridané: 06 január 2008 08:55 AM   [ Ignorovať ]   [ # 2 ]
Newbie
Rank
Počet príspevkov:  7
Registrovaný  2008-01-06

Ahoj.
Neuveris, ale ja som katolik a mam istotu spasenia.
Ak budes mat cas, tak si prestuduj tento dokument: http://www.kbs.sk/?cid=1117714729  ...pise sa tam o istote spasenia a je to spolocne vyhlasenie svatoveho luternskeho zvazu a katolickej cirkvi. Zistis, ze podstata ucenia katolickej cirkvi a protestanskych cirkvi vo veci ISTOTY SPASENIA je rovnaka.
Takze podla mna sa nemusis o nas, katolikov obavat wink... ani my sa nebojime o tvoje spasenie;)....
Lebo ak svojimi ústami vyznávaš: “Ježiš je Pán!” a vo svojom srdci uveríš, že Boh ho vzkriesil z mŕtvych, budeš spasený. Lebo srdcom veríme na spravodlivosť a ústami vyznávame na spásu. ” Rim 10, 9-10.

A spaseni nie sme skrze prislust k nejakej cirkvi, ale skrze Boziu milost. Lebo nikto z nas nie je svojimi skutkami hoden, ale Bozia milost je nekonecna. (este raz odkazujem na ten dokument hore wink )

Pridané: 10 január 2008 08:08 AM   [ Ignorovať ]   [ # 3 ]
Newbie
Rank
Počet príspevkov:  9
Registrovaný  2007-05-15

- problem nie je v tom, ci katolici maju pochybnost, alebo istotu o svojom spaseni.
- tiez suhlasim, ze spasenie nie je otazkou prislusnosti ku konkretnej “vetve” cirkvi

ALE:
- myslim, ze problem s katolickym ucenim je v tom, ze ide v niektorych veciach UPLNE proti Boziemu slovu - napr. uctievanie inych “modiel”, ako napr. modlenie sa k panne Marii, ci dokonca k inym umretym ludom, ... tiez sa podla mojho porozovania dost casto v katolicizme dava na rovnaku vahu (ci dokonca niekedy na VYSSIU ako Biblia) ludske ucenie a Bozie slovo, z coho potom niekedy vychadzaju rozne “doplnky”, “usmernenia”, ci pozmenenia k biblickym principom a pravdam.

nechcem nikoho odsudzovat, ale
tieto a este dalsie veci su tymi, ktore davaju pochybnost o cistote a správnoti katolickej viery, a ak sa katolik chce drzat presne tohto ucenia..

..a to je asi ten fakt, z ktoreho vychadza obava Janky Hrivky (ak to spravne chapem)

Signatúra 

idem po lese a čo nevidím - jeleň!
..pozriem lepšie a fakt ho nevidím!
          cool smile

Pridané: 10 január 2008 09:37 AM   [ Ignorovať ]   [ # 4 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2008-01-06

@eric: mam z tvojho prispevku vyrozumiet, ze my, katolici, nemame moznost byt spaseni?

Ach jaaaaaaj…. nevadi…. keby si bol zrely krestan, prislusnik akejkolvek cirkvi, tak by si to nepovedal…. nevadi… budem sa za teba modlit…

Pridané: 10 január 2008 10:38 AM   [ Ignorovať ]   [ # 5 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2007-05-15
palovan - 10 január 2008 09:37 AM

@eric: mam z tvojho prispevku vyrozumiet, ze my, katolici, nemame moznost byt spaseni?

Ach jaaaaaaj…. nevadi…. keby si bol zrely krestan, prislusnik akejkolvek cirkvi, tak by si to nepovedal…. nevadi… budem sa za teba modlit…

..ze my, katolici, nemame moznost byt spaseni? ”  - to som kedy povedal??  este raz opakujem - nehovorim o katolikoch, ale o katolickom UCENI !
- spaseny z milosti moze byt kazdy !!! ci je katolik, protestant, zid, mohamed.. prave som si spomenul na text, ktory som dnes cital - o zlocincovi ukrizovanom pri Panovi Jezisovi, ktory dostal, respektive prijal milost tak povediac “v poslednej chvili”  - takze KAZDY ma moznost!! a nemam absolutne ziadne pravo a ani sa necitim na to, aby som o niekom povedal, ze citujem: “nema moznost byt spaseny”

- tak palovan, prosim, nabuduce si lepsie precitaj, co som napisal, alebo ked sa ti nieco nezda, tak sa ma opytaj skor, ako zacnes hodnotit moju duchovnu zrelost..

- takze este raz - podla mojho nazoru problem je v katolickom UCENI - a ak clovek uveri v Pana Jezisa, prijme ho za svojho Spasitela a chce, aby bol Panom v kazdej oblasti Jeho zivota, tak s niektorymi dogmami z katolicizmu MUSI mat minimalne problem. - ako sa mozem napr. modlit k panne Marii, ked mi Pan vo svojom slove hovori, ze JEDINYM prostrednikom medzi BOHOM a ludmi je JEZIS KRISTUS, ktory je aj jedinym nasim orodovnikom u Boha - a tiez ked viem, ze modlit sa k mrtvemu cloveku je hriech podobny okultuzmu a carodejnictvu!!

- poznam katolikov, ktori veria v Pana Jezisa a ktori ostali v katolickej cirkvi, ale zaroven sa rozhodli distancovat od takychto veci v katolicizme, ktore su v rozpore s Bibliou - myslim, ze vzhladom na okolnosti, v ktorych su, urobili spravne rozhodnutie - dokonca mam pocit, ze je to lepsie, ako keby “konvertovali” na nejaku protestantsku vieru..

TAKZE POSLEDNY KRAT: nemam nic proti katolikom ako osobam (a proti tebe palovan uz vobec nic, kedze ta nepoznam) - len mam pochybnost o UCENI

-problem ale je, ze vacsina “papierovych” katolikov ani nevie, co je v Biblii, a nevie o tom, ze niektore veci z katolicizmu su NEbiblicke a nespravne

Signatúra 

cool smile

Pridané: 11 január 2008 10:11 AM   [ Ignorovať ]   [ # 6 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2007-03-30

Hej decka, ziaden system nie je dokonaly LOL
To mate ako s operacnym systemom - kto kedy rozsudi, ci je lepsi Windows, alebo UNIX?
Ja osobne som nikdy netuzil byt katolikom, ale asi to bude tym, ze som sa ako katolik nenarodil. Kazdy nech pouziva to svoje a druhemu nech nezavidi smile)

Pridané: 11 január 2008 08:22 PM   [ Ignorovať ]   [ # 7 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2007-03-17
janka hrivka - 28 december 2007 07:43 AM

Ahoj smile
Zaujimalo by ma… hmm… ako to napisat tak, aby to vyznelo tak ako to myslim.
Mam kamosku (katolicku), ktora uprimne veri svojej viere!
Zaujimalo by ma, ci to comu veria katolici sposobi, ze pridu o spasenie.
A ak ano, co s tym mozem robit, ak naozaj nechem, aby to tak dopadlo pre nu!

A nie je to len na Bohu ako to On posudi?? Hm…?
DAkujem vopred za reakcie, pretoze neviem ako sa mam zachovat!

No neviem preco sa pytas taku polemicku otazku (mozno chces aby zacaly ludia nieco pisat na toto forum). Jedine ze by si mala 13+- :-D

Pridané: 17 január 2008 09:33 PM   [ Ignorovať ]   [ # 8 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2007-12-28

noo… nemam 13… uz… ani 14 smile

... a vobec nepochybujem o tom, ze ludia, ktori su katolici mozu byt spaseni… ale…
ide mi len o tie veci, ktore su v protiklade s Bibliou… nakolko to je ok, a na kolko by ma malo trapit, ze tomu veria…
nechcem vyvolat polemiku medzi katolikmy a protestantmi…
ale… nakolko su rozdiely medzi nami take vyrazne, ze mozu ohrozit spasenie? hmm??

... je to otazka, ktora sa ma bytostne tyka…

ved ked vidite, ze niekto ide zle a nepoviete mu to… tak je to aj vasa vina, ci nie?
teda napr. Ezechiel 3:18 ...
(aj ked v tomto pripade mi nejde o alibizmus)

Zalezi mi na mojich priateloch!
Tak mi prosim mily Andrej9 aspon porad.. ako by si sa zachoval ty… ked sa ti kamos/ka
ide modlit ruzenec… a pod. ...

Pridané: 18 január 2008 10:30 AM   [ Ignorovať ]   [ # 9 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2007-03-17

Dik za upresnenie. Npr. keby sa mi kamoska isla modlit ruzenec tak ja by som sa jej spytal ze preco to roby a snazil sa to pochopit jednak kvoly tomu aby som si bol isty ze sa nemylim a aj kvloy tomu aby som presnejsie chapal preco si to mysli a mal aj teda lepsie proti argumenty. Mojim cielom by nebolo ju presvedcit aj jed to by bolo to najlepsie aspon myslim, ale skor jej podat zrozumitelne jemne moj postoj k tomu, nesnazil by som sa ju presvedcit ale skor je nepriamo povedat ze mi na nej zalezi lebo kazdy ma pravo sa slobodne rozhodnut a my to musime prijat. Myslim si ze aj modlenie s ruzencom ma ties nejake pozityvne stranky. Urcite by som sa nesnazil do nej hustit az do vtedy kym by nemala ulne take iste nazory ako ja.

Pridané: 19 január 2008 06:32 PM   [ Ignorovať ]   [ # 10 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2008-01-06

ok…. pokusim sa vam trosku vysvetlit veci o ktorych ste tu pisali, ze su zle (modly, ruzenec ....)
takze:
1. niekto tu povedal, ze sa modlime k svatym…. chcel by som toto tvrdenie poopravit. nemodlime sa k svatym, ale modlime sa so svatymi. to znamena, ze poprosis svateho, aby sa za teba prihovaral u Pana. Neznamena to, ze sa nemodlis a nepristupujes k Bohu priamo. Ved vieme, ze Boh chce mat s kazdym z nas osobny vztah a teda chce aby sme s Nim boli bez prostrednikov. Ale skus sa zamysliet, ze kolkokrat si poprosil cloveka zo spolocenstva, aby sa za teba modlil, lebo mas tazky cas? To je ten isty princip. Cirkev, to su aj duse v nebi a teda sa mozu za nas prihovarat.
2. ruzenec: ruzenec je kristocentricka modlitba, kde sa spolu s Mariou modlime (nie k Marii) a rozjimame nad jednotlivymi castami Jezisovho zivota, ktore prezil. Kristus je teda centrom tejto modlitby. Je to cas, kedy sa mas zamyslat nad tym co Jezis prezival v konkretnych udalostiach. Mas pri nej pocuvat Boha a to, co ti chce povedat cez Jezisov zivot do toho tvojho…. este raz opakujem: nie je to modlitba, kde sa vyzdvihuje Maria.

viete, existuje vela rozdielov medzi katolickou naukou a protestantskou. mohli by sme sa tu natahovat do nekonecna a navzajom si argumentovat. ved nakoniec trva to uz nejake to storocie, co sa to zacalo. Ale ja verim, ze nasim povolanim nie je postavit sa proti sebe a presviedcat jeden druheho, ze jeho nauka je ta spravna. Nasim povolanim je budovat jednotu. Povzbudzovat sa vo veciach, ktore nas spajaju. Akceptovat sa navzajom v nasich rozdieloch. Je na nas, aby v Panovej Cirkvi zavladla jednota. Mozeme sa slobodne rozhodnut, ci chceme ist cestou jednoty, alebo obvinovania. Pan sa nepozera na to v akej sme Cirkvi, ale na to, ci to s nim myslime vazne. Ci ma miesto v nasom srdci.

Pridané: 20 január 2008 09:56 AM   [ Ignorovať ]   [ # 11 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2007-03-17

Suhlasim s Pavlom podla mna sa dost trafil na to aka je odpoved.

Pridané: 20 január 2008 05:09 PM   [ Ignorovať ]   [ # 12 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2007-03-30

zaujimave vysvetlenie, avsak dost tazko prijatelne pre protestantov smile

Pridané: 20 január 2008 05:56 PM   [ Ignorovať ]   [ # 13 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2007-03-17
trixo - 20 január 2008 05:09 PM

zaujimave vysvetlenie, avsak dost tazko prijatelne pre protestantov smile

Napis odpoved rozsirnejsiu nie len toto, potom to vyzera tak ze iba protestujes a nemas argumenty. A pochybujem ze mas dostatocne vedomsti (vzdelanie) aby si dokazal odargumetovat na urovni ktora by tento rozdielny postoj vyriesila.

Pridané: 21 január 2008 06:22 PM   [ Ignorovať ]   [ # 14 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2007-12-28

Dobre si uvedomujem rozdiely, ktore su medzi nami…

Moj nazor k modleniu so svatymi… hmm… len by som chcela vediet, kde v Biblii to je podlozene… (a mozno kde vyvratene)
... a ked vravime o tom, ze prosime ludi zo spolocenstva o modlitby… presne to si myslim, ze mame robit!
Budovat spolocenstvo s ludmi, ktori su TU!
Ale mne tui teraz neide o to!

Akceptujme rozdiely, ktore su medzi nami… ale nakolko vazne tieto rozdiely su?
Nakolko akceptovatelne su… ani nie tak pre mna ako prostestantku, ale pre Boha?
A v ziadnom pripade sa nechcem stavat do Jeho pozicie a rozsudzovat…
len pouzit zdravy rozum, ktory od Boha mame, Slovo, ktore od Neho mame…
a s otvorenym srdcom najst pravdu!!!

Pridané: 22 január 2008 11:32 AM   [ Ignorovať ]   [ # 15 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2007-05-15

ok, pár reakcií:

k téme “modlenia sa so svätymi”  - modlitbu chapem ako rozhovor - ak sa rozpravam alebo o nieco ziadam niekoho umreteho (dusu), tak sa k nemu modlim.
napr. Leviticus 19:31 hovori:  “Neobracajte sa na duchov mŕtvych a nevyhľadávajte jasnovidcov, lebo nimi by ste sa poškvrnili; ja som Hospodin, váš Boh.”
alebo:
Izaiáš 8:19 “Keď vám povedia: Pýtajte sa duchov zomrelých a veštcov, ktorí šuškajú a šepkajú, povedzte: Či sa ľud nemá pýtať svojho Boha, ale mŕtvych kvôli živým?”

slovo neobracajte sa, pýtajte sa - osobne rozumiem tomu tak, ze ŽIADNY kontakt so zomretým duchom nemám udržiavať - teda ani uctievanie, ani kvázi “spoločné” modlenie sa, či prosba, aby on za mňa prosil, nie je na mieste

Ak nám má niekto pomáhať, tak je to Duch Svätý (teda Boh sám) - Rímskym 8:26-27 “A tak aj Duch prichádza na pomoc našej slabosti. Lebo my nevieme, za čo sa máme modliť, ako náleží, ale sám Duch prihovára sa za nás vzdychaním nevysloviteľným.  A Ten, ktorý skúma srdcia, vie, čo má Duch na mysli, že sa totiž tak prihovára za svätých, ako Boh chce.”

a len Kristus je naším jediným orodovníkom pred Bohom:  Rímskym 8:34  “Kto ich odsúdi? Je to Kristus, ktorý umrel, ba i z mŕtvych vstal, je po pravici Božej a prihovára sa aj za nás.”  - zomreté duše službu prihovárania sa za živých nerobia

1 Timoteovi 2:5  “Jeden je totiž Boh, jeden aj Prostredník medzi Bohom a ľuďmi, človek Ježiš Kristus,”  - JEDEN JEDINÝ prostredník medzi ľudmi a Bohom je Kristus - slovo prostredník znamená tiež sprostredkovateľ - nikto iný nemá to oprávnenie ani zmocnenie prihovárať sa za nás u Boha

Signatúra 

cool smile

1 z 2
1

‹‹ R O Z H O D N U T I E ! ! !      registracia ››