2 z 2
2
kamarat/ka - katolik/cka
Pridané: 25 január 2008 07:05 PM   [ Ignorovať ]   [ # 16 ]
Newbie
Rank
Počet príspevkov:  2
Registrovaný  2007-03-25

no ja mam kamosku katolicku, najlepsiu kamosku, je casto lepsia ako zvysok nasho spolocenstva (ale to je jedno teraz)
myslim si ze kazdy moze byt spaseny bez ohladu na to akeho je vierovyznania, hlavne je ze zije pre Jezisa a ze Mu veri…
nemyslim si ze Boh nas bude sudit podla toho kde sme boli pokrsteni a kde sme chodili do kostola ale podla toho ako sme o Nom svedcili a ci sme s Nim zili, ci nie?
Kazdy moze pocut: Dobre ste sluzili, moji synovia a dceri! (a tam sa nic o vierovyznani nevravi)

Pridané: 26 január 2008 12:13 PM   [ Ignorovať ]   [ # 17 ]
Newbie
Rank
Počet príspevkov:  7
Registrovaný  2008-01-06

@eric:

vies…. mohol by som ti argumentovat, mohol by som na tvoje verse z pisma vytahovat ine verse… ale nebolo by to na budovanie. ani tebe ani mne. proste by sme sa v tom nezhodli. ako som uz skor pisal, sme odlisni, ale mame aj vela spolocneho a to je pre nas dolezite. v tom sa mame budovat. mame vyznat, ze Jezis je Pan a odovzdat mu svoj zivot. A zit tak ako nas to ucil.
Rozmyslal si uz nad tym, ze by to, comu veris nebolo uplne vo vsetkych detailoch tak, ako to mal Boh povodne v plane? Co ak niektore veci Pan myslel trosku inac? A ktora Cirkev ma uplnu pravdu? Samozrejme, ze kazdy povie, ze jeho nauka je presna. Neda sa podla mna uplne zachytit prirodzenymi sposobmi to, co je nadprirodzene. Lebo sme ludia a Boh je Boh. Prirodzene nemoze obsiahnut nadrirodzene! Verim, ze ked sa dostaneme do vecnosti, tak nam Pan ukaze, ze kde sme tu ktoru vec nepochopili… Ale ak vyvysujeme Boha aj nad nasim ucenim, ak mu odovzdavame aj nasu nauku, ak mu davame svoj zivot, tak Pan vidi nasu snahu, vie ze to myslime uprimne, ze to s Nim myslime vazne. Urcite si to pouzije na dobre. Tak ako Pavol pisal rimanom: (Rim 8,28): “Vieme, ze tym co miluju Boha, vsetko sluzi na dobre;

Argumenty o tom, ze prave my mame pravdu su podla mna zbytocne. Jezis povedal: Ja som cesta, pravda a zivot. A kedze Jezis je podstatou aj cirkvi protestantskych aj katolickej, tak sa drzme Jezisa a detaily nasich nauk nech nam nesluzia na rozbroje medzi cirkvami, ale nech su na budovanie clenom tej, ktorej cirkvi. Lebo vsetci sme Kristove deti.

Pridané: 27 január 2008 06:43 AM   [ Ignorovať ]   [ # 18 ]
Newbie
Rank
Počet príspevkov:  6
Registrovaný  2007-12-28

AHojte…
ja len… som rada, ze sa to vyvyja tymto smerom… myslim si, ze je naozaj dolezite haldat to spolocne…

avsak…
asi sa zhodneme na tom, ze su veci, ktore nikdy ani katolici ani evanjelici(ci protestanti) akceptovat nemozu a nebudu…
ako napr. ak niekto v “uprimnej” viere pochopi slova “Milujte sa navzajom…”  doslova. Urcite by sme s tym nesuhlasili…
Zaiste su veci, ktore su uz len odtiene ... ktore teda nie su vyznamne dolezite… nezmenia celkovy smer, cestu…
leń mozno sposob akym sa ponej pohybujeme…

Otazka teda (uz od zaciatku) znie… ci veci ako napr. prosby svatych za modlitby… alebo viera v ocistec , alebo odpustky!!

su veci, ktore netreba akceptovat… alebo veci, ktore len menia jemne sposob viery…

Pridané: 28 január 2008 07:47 AM   [ Ignorovať ]   [ # 19 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2008-01-06

Jezis nepovedal, ze budete spaseni, len ak budete/nebudete verit v ocistec, alebo bude/nebudete mat v ucte svatych ....
podla mna to nie su prekazky spasy…
teda mna ako katolika urcite neznepokojuje ze vy neverite v ocistec, mariu .... a rozne ine veci…  ide o to, ze vyznavam: Jezis je Pan! a v Nom je moja spasa… v Jeho milosti
a tak by asi ani vas nemalo znepokojovat, ze v urcitych oblastiach nasej viery je nasa spiritualita ina.

to je vsetko

Pridané: 30 január 2008 07:14 AM   [ Ignorovať ]   [ # 20 ]
Newbie
Rank
Počet príspevkov:  9
Registrovaný  2007-05-15
palovan - 26 január 2008 12:13 PM

@eric:
...
Rozmyslal si uz nad tym, ze by to, comu veris nebolo uplne vo vsetkych detailoch tak, ako to mal Boh povodne v plane? Co ak niektore veci Pan myslel trosku inac? A ktora Cirkev ma uplnu pravdu? Samozrejme, ze kazdy povie, ze jeho nauka je presna. Neda sa podla mna uplne zachytit prirodzenymi sposobmi to, co je nadprirodzene. Lebo sme ludia a Boh je Boh. Prirodzene nemoze obsiahnut nadrirodzene! Verim, ze ked sa dostaneme do vecnosti, tak nam Pan ukaze, ze kde sme tu ktoru vec nepochopili… Ale ak vyvysujeme Boha aj nad nasim ucenim, ak mu odovzdavame aj nasu nauku, ak mu davame svoj zivot, tak Pan vidi nasu snahu, vie ze to myslime uprimne, ze to s Nim myslime vazne. Urcite si to pouzije na dobre. Tak ako Pavol pisal rimanom: (Rim 8,28): “Vieme, ze tym co miluju Boha, vsetko sluzi na dobre;
...

CHVILU SOM SA NEOZYVAL.. sorry .. BOL SOM (a este trosku som) CHORY.. ASI SA MI NEVYHLA CHRIPKOVA VLNA..tak reagujem az teraz..  - PALOVAN, normalne si mi chybal  tongue wink !!!

mas pravdu - ano, rozmyslal som nad tym.. uz davnejsie som dospel k zaveru, ze Bozie myslienky su OVELA vyssie, ako moje alebo ktorehokolvek ineho cloveka.. uznavam a uvedomujem si, ze MNOHE veci nepoznam, nevidim a nerozumiem im.. tych “detailov”, ako si ich ty nazval, v ktorych sa mozem aj ja osobne mylit, moze byt fakt dost.. a co je este horsie, je to, ze aj vo veciach, v ktorych mame takpovediac “jasno”, nie je moj zivot “dokonaly” a uvedomujem si, ze svojho Pana casto svojimi skutkami, ci postojmi zradzam, ci som Mu neverny..  downer  ..VDAKA za Jeho vernost, milost, za to, ze On to so mnou nevzdava, ze na mne chce pracovat a pracuje svojim specialnym osobitym a nepochopitelnym sposobom.. je mojim DOBRYM OCKOM a nedokazem Mu za to dostatocne podakovat.. chcem..tuzim po tom, aby som sa Mu viac odovzdaval tak, aby ON mohol ZIT vo mne a Jeho zivot bol zjavnym pre kazdeho, s kym sa stretavam.. aby ON mohol byt oslaveny, lebo ON je JEDNICKA, je PRVY a POSLEDNY..v zivote ak nejde o Neho, tak nejde o nic..
..chcem Mu byt poslusny.. prosim Ho o to, aby mi pomohol byt poslusny..
..NO, trosku som “odbocil”, ale berte to ako moje vyznanie..

ale chcem sa este vratit:
tak, ako nerozumieme mnohym veciam a vieme, ze v nepodstatnych detailoch sa moze nasa praktizujuca viera lisit, verim tiez, ze su veci, ktore su podstatne a Pan Boh ich nam jasne zjavuje, aby sme o nich vedeli. Sem patri samozrejme otazka SPASY (ze je nam dany zadarmo dar milosti skrze vieru v obet na krizi a zmrtvychvstanie Pana Jezisa Krista) : 1.Jána 5:13 “Toto som napísal vám, veriacim v meno Syna Božieho, aby ste VEDELI, že máte večný život.”  - sem tiez patri oblast HRIECHU - ze mozme JASNE vediet, co je hriech a co nie je..aby sme vedeli, co Mu mame vyznat, od coho potrebujeme byt ocisteni.. 
- no a teraz ide o to, ci viera v ocistec, Mariu, svätych, ... - je iba detail, alebo je to podstatna vec - a odpoved zrejme nebude jednoducha (asi preto sa o nej vedu mnohe diskusie a asi aj preto zalozila tuto temu Janka Hrivka)  - napisal si: “Samozrejme, ze kazdy povie, ze jeho nauka je presna.”  - neviem, ako ini, ale ja to nikde nehovorim, ze denominacia, do ktorej patrim, je ta jedina spravna - od toho mam VELMI DALEKO.. - ale mam pocit, ze skor katolici (alebo jej predstavitelia) maju tendenciu toto tvrdit.. ze len katolicizmus je ten pravy a vsetky ostatne cirkvi (evanjelicka a vsetky protestantske) su zle, dokonca niekedy ich oznacuju za sekty… nechcem tu teraz otvorit historiu rozdelenia cirkvi, i ked by mozno stalo za to pozriet sa na dovody takeho Martina Luthera napriklad, pretoze mozno tam su zaklady toho, co on povazoval za PODSTATNE a co niekto mozno povazuje za nepodstatny DETAIL
-dalo by sa este bavit o dalsich “detailoch” ,ako je
- POVINNY celibat v katolicizme a o tom, ako to protireci Biblii: v 1.Timoteovi 4:3 sa spominaju falosni ucitelia, ktorych jednym zo znakov je, ze brania druhym zenit sa..
- hodnost, ci postavenie PAPEZA, ako nastupnika Boha, sväteho Otca a neviem este ako ho to katolici volaju, pricom Pan Jezis jasne hovori v Mat.23:9: Nikomu na zemi nehovorte Otec, lebo jeden je vas Otec, ten nebesky..
- rozne sošky, obrazy, pred ktorymi sa katolici klanaju, modlia - v rozpore s prvym prikazanim: Exodus 20:4-5 “Neurobíš si vyrezávanú modlu ani podobu ničoho, čo je na nebi hore, čo je na zemi dolu, alebo čo je vo vode pod zemou! Nebudeš sa im klaňať ani im slúžiť,..”
- ..a tak dalej a tak dalej

su to detaily, ci podstatne veci ??? nie je to o odsudzovani inych, pretoze ak su to len detaily, tak nech kazdy veri tomu, o com je presvedceny (Rimanom 14:5) .. ale ak aj sam Pan hovori, ze na zemi nie su len “spravne” ucenia ale aj falosni ucitelia, tak je dolezite, aby som rozsudzoval, skumal a rozoznaval ucenia.. a o tom je tato diskusia.. myslim..

red face  ..sorry, ze som tak vela popisal..  zipper

Signatúra 

idem po lese a čo nevidím - jeleň!
..pozriem lepšie a fakt ho nevidím!
          cool smile

Pridané: 30 január 2008 04:18 PM   [ Ignorovať ]   [ # 21 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2007-12-28

dakujem eric smile presne o tom to ma byt… ! teda o hladani pravdy… v laske…

Pridané: 31 január 2008 06:34 PM   [ Ignorovať ]   [ # 22 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2008-01-06

preco sa tato debata vyvija smerom k hadke? preco chcete dokazat, ze katolici su niekde mimo? preco ma nepriamo chcete presvedcit o svojej pravde(teda vlastne eric)?
rano som si cital prispevok od erica. velmi som sa netesil tomu co napisal… cely den som premyslal, co tu vecer napisem. mal som v hlave viac versov z pisma aby som dokazal ze pravda je u nas, ale teraz asi pred hodinou som pozeral prednasku jedneho zreleho sluzobnika. vola sa ulf ekman. je protestant a urcite ho budete poznat. ulf tam hovori o jednote ako o velkej potrebe dnesnej Cirkvi. hovori, ze nemozeme chciet aby sme boli vsetci rovnaki, aby sme zmyslali rovnako. my mame byt zjednoteni Duchom. ano ZJEDNOTENI DUCHOM!! A mame stat v jednom Duchu a svorne bojovat za vieru evanjelia (Flp1:27). Chce aby sme stali a bojovali SVORNE!! viete zreli sluzobnici to pochopili. Pan im ukazal, ze nema zmysel bojovat proti sebe ale ma zmysel bojovat spolu za pravdu ktora je Kristus. Priklad: jedno protestantske dievca prezilo obratenie a znovuzrodenie medzi katolikmi. zrazu mala v hlave chaos a sla teda za jednym knazom a pytala sa ho, ze kde ma teraz byt. ma byt protestatka, ci katolicka. on jej vravel ze nech ide tam, odkial prisla a teda ma dalej sluzit v protestantskom zbore.
nie, podla mna nema ziaden zmysel sa tu teraz bavit o jednotlivych rozdieloch nasho vyznania. naco by to bolo dobre? teologovia ktory to studuju sa nezjednotili a preto by sme sa ani my nezjednotili a nedohodli na konkretnych veciach. zjednoteni mozeme byt iba v DUCHU a ten vedie Cirkev nie do teologickych debat, ale do boja proti nepriatelovi a tym je diabol!!!
preto zanechajme svoju duchovnu pychu (tak katolici ako aj protestanti)a nechajme sa voviest do jednoty, pretoze len v jednote mozeme byt vitazmi.

mna osobne uz nebavia tie medzidenominacne kortesacky a sermovanie s Bozim slovom preto, aby sme ukazali to co uci nasa denominacia. Bozie slovo je MEC BOZIEHO DUCHA. mame ho pouzivat na utok proti nepriatelovi a nie proti sebe navzajom. 2Tim 2:14 “Toto pripomínaj a zaprisahávaj ich pred Bohom, aby sa nepreli o slová. Nie je to na nič užitočné, len na skazu poslucháčov.” taketo debaty s mojimi priatelmi-protestantmi som uz viedol dlho. aj tak sme prisli na to, ze to nikam nevedie. ja osobne mam protestantov velmi rad. sam chodim obcas na ich zhromazdenia a je to velmi fajn. povzbudzuje ma to vo viere. tiez protestanti chodia obcas na modlidby do nasho spolocenstva a parkrat sme boli spolu na evanjelizacii. po urcitom case sme sa presali bavit o rozdieloch ale povzbudzujeme sa v spolocnych veciach, ktorych je mnoho.

chcem tym vsetkym povedat, ze sme udmi Kristovho tela. nie sme vsetci ruka a ani vsetci noha. ale sme JEDNO TELO!!

Pridané: 04 február 2008 07:57 AM   [ Ignorovať ]   [ # 23 ]
Newbie
Rank
Počet príspevkov:  9
Registrovaný  2007-05-15

problem internetovych diskusii je v tom, ze sa tam stretavaju ludia rozneho veku, pohlavia, rozneho vzdelania, zamerania, atd. atd…  - vsetky rozdielnosti su v podstate normalne a dokonca uzitocne, pretoze sa jeden od druheho mozme vela naucit.. no problemom INTERNETU je, ze sa v skutocnosti nepozname a nevieme takmer NIC o tom druhom.
Dalsim problemom je, ze pisanym slovom sa neda vyjadrit vsetko tak, ako sa vyjadri ustne pri priamom fyzickom stretnuti. Preto z niekolkych slov, ci viet v prispevkoch sa neda skutocne odhadnut, aky ten druhy clovek je (mozme to iba tusit, ci domnievat sa, no od reality to moze byt velmi vzdialene).

Palovan - mrzi ma, ze moje slova beries ako utok na teba, ci na “vas” katolikov. Keby si ma poznal, verim, ze moje prispevky by si chapal inak a myslienky, ktore som v nich pisal, by si nemusel automaticky brat ako UTOCNE a nemusel by si automaticky citit potrebu sa proti nim branit. Pretoze to nie su “strely”, ktore maju zabit nepriatela. Naozaj to tak nemyslim. Myslim, ze v skutocnosti som sa pocas tejto diskusie trochu “posunul” a mal som pocit, ze sa svojim sposobom trochu zblizujeme, aj ked je to v takejto diskusii pomerne dost limitovane..

Toto je DISKUSNE forum a tak som to aj bral. Diskusiu chapem ako platformu, priestor na vyjadrenie svojich nazorov, pocitov, obav, otazok, ... Samozrejme, ze v kazdej diskusii (obzvlast v anonymnej) je riziko, ze okrem zdravych nazorov sa tam mozu objavit aj myslienky s nevhodnym obsahom, podnecujuce k rasovej, nabozenskej, narodnostnej, ale casto aj osobnonej neznasanlivosti.. no a i ked na krestanskych forach je tendencia k takymto “javom” snad mensia, neda sa ju vylucit. No castokrat je to aj tou limitaciou anonymnosti, ze vznikaju rozne nedorozumenia.  Vo vseobecnosti vsak verim, ze diskusia je dolezita a potrebna ( a teraz pocuvaj Palovan !) k dosahovaniu JEDNOTY !! Nemyslim si, ze praca Ducha Svateho je taka, ze nas nieco jednorazovo “osvieti” a uz mame kazdy s kazdym jednotu a vsetci rozmyslame rovnako. Dosahovanie jednoty je podla mna tvrda praca. Vzajomna diskusia je pri nej potrebna. Ak sme v diskusii otvoreni - tak mozme slobodne povedat svoj nazor, pricom neziadame ani netvrdime, ze nas nazor je jediny spravny. Tiez sme otvoreni pocuvat ine nazory a postupne jeden druheho viac chapat.. A verim, ze mala cast tohto procesu sa deje aj v tejto diskusii.. aspon pre mna osobne to tak je.. Tiez je sanca, ze tuto diskusiu bude citat viac roznych ludi a kazdy si v nej moze nieco najst..

V mnohom s tebou suhlasim, Palovan, dokonca sa mi paci, ako sa vyjadrujes a ake nazory vyjadrujes. Napriklad tvoje “sme udmi Kristovho tela. nie sme vsetci ruka a ani vsetci noha” - tesim sa z toho - mozno preto, ze nedavno som to v inej diskusii (nie internetovej) tiez povedal, viem, ze aj toto konkretne Bozie slovo silne ovplyvnilo vazne zivotne rozhodnutie minimalne jedneho cloveka.. no nic - to s tym teraz nesuvisi. Chcem povedat, ze suhlasim takmer so vsetkym, co si napisal v tvojom poslednom prispevku. Ak moje prispevky nepomahaju k nasmu spolocnemu cielu a neprinasaju uzitok tak, ako by mali.. tak chcem byt radsej “ticho”. Tiez ak som sa este niekoho ineho niecim dotkol, ci zranil.. hlavne teba Palovan, tak mi to prosim, odpustite.

Signatúra 

idem po lese a čo nevidím - jeleň!
..pozriem lepšie a fakt ho nevidím!
          cool smile

Pridané: 04 február 2008 07:49 PM   [ Ignorovať ]   [ # 24 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2007-12-28

No chalani smile tak to vyzera, ze diskusia sa vyvyja medzi vami dvoma… teda hlavne… z coho sa osobne velmi tesim… ako vas tak sledujem.

1. suhlasim s tym, ze vsetci nevidime veci rovnako! nie sme vsetci nohy!!!
mozno sa pozerame na to iste jablko a ja ho vidim zelene a ty cervene… a ono je len jednoducho (ako mnoho jablk) dvojfarebne!
no iste sa vieme zhodnut na tom, ze vidime jablko a nie hrusku! smile))

2. nechcem nikoho presviedcat o svojej pravde ani nikomu tvrdit, ze je odpadlik a nebude spaseny…
alebo nieco v tomto zmysle..

3. neberte veci prilis osobne… ani ako utoky, alebo jasne vyhlasenia… ide o hladanie, debatu, diskusiu!!! nazory!!!

v pravde a laske… a nie v katolickej alebo protestantskej, ale BOZEJ!!! smile))

Pridané: 08 marec 2008 10:53 AM   [ Ignorovať ]   [ # 25 ]
Newbie
Rank
Počet príspevkov:  5
Registrovaný  2007-04-18

Ahojte, chcem len s laskou,,,,,,
myslim, ze kniha Leviticus hovori o vestcoch a duchoch, ktorych si ja predstavujem pod slovom “demoni”.  Nemyslim, ze by sa duse zomretych svatych ludi davali do toho isteho vreca s vestcami. Rozhodne nie je mozne poskvrnit sa svatymi. Skor oni by sa poskvrnili… Boh by nenazval svatych ludi mrtvymi. Teda tak mi to vychadza.
Ked sa modlim s bratom/sestrou v spolocenstve, nie je to nasa modlitba k sebe navzajom, ale spolocna k Bohu. Rovnako ako ked sa modlim s Mariou, ked ju ziadam, aby sa za mna modlila. Pokial ide o ten vers Rim8,34, kde sa Kristus prihovara za nas… to by teda znamenalo, podla toho, co hovoris, ze VYLUCNE Kristus sa za nas prihovara, ale aj my na svete sa za seba prihovarame… ak teda hovorime, ze Jezis zomrel, aby sme mohli zit, tvrdime, ze Jezis zomrel a ludia v Jeho kralovstve ziju- dovolujem si tvrdit, ze su este zivsi ako my smile - takze uz vlastne nie je rec o mrtvych. Mrtvola neotvori usta to je pravda. Kontakt zo zomretym duchom by som neudrziavala ani ja.
Stale je to len o spolocnom modleni sa so zivymi.
Slovo Prostrednik je Spostredkovatel, Sprostredkovatel spasy. Ak teda nikto iny nema to zmocnenie a opravnenie prihovarat sa za nas u Boha, nemame ani my pravo modlit sa za seba navzajom.

Janka Hrivka,,,,
,,, viem, co tuzis. Tuzis po tom, aby si mala spravny postoj ku katolickej kamaratke. Chapem to, ja hladam spravny postoj ku protestantom. Tu nema miesto ani pycha, ani moja ludskost. Tu treba respektovat Boha.
My katolici sa celkovo neradi rozpravame o pravdach a nepravdach nasej Cirkvi, pretoze protestanti obycajne poznaju iba teoriu. Tazko by mi niekto vyvsetloval, ze ruzenec je nespravny, ked sama viem o nom nieco viac napriklad vdaka osobnej skusenosti. To je len jeden z mnohych prikladov. Ak je katolicka, ktora rozumie uceniu RKC, Tvoje slova nic nezavazia a mozu viest k dost prudkej hadke, pretoze jednej strane bude chybat vacsie poznanie toho, o co ide. Aj v nasej Cirkvi sa totiz ziju veci s Bohom, take, ktore sama uci. Predstav si, ze ta presviedca neveriaci, ze Jezis bol iba obycajny tesar. Je to vsetko o zivej skusenosti. Teda pre tych,ktori ju maju.
Problem je ten, ze kazdy z nas je presvedceny, ze ma pravdu. Katolicka Cirkev vsak rozhodne nie je diabolska, nie je teda dovod bat sa o kamaratku- jedine, ze by mala naozaj postoj modlosluzobnika a pomylene veci. Vsetko, co v nasej Cirkvi je, je na nase posvatenie, nie su to vsak podmienky spasy. Mozem sa rozhodovat, ci veci budem robit, alebo nebudem. Teda neries to, ci ide spravnou cestou, nemusis ju lutovat, ze nepozna pravdu, alebo nieco podobne, pretoze je to len slovo proti slovu- rovnake presvedcenie mas ty, rovnako velke ona- kto vas rozsudi? Rovnako ona moze lutovat teba, aj ked sa to moze zdat smiesne. Neboj sa o nu, ja som katolicka, mam istotu spasenia a moji protestantski priatelia v tom nevidia problem.

Pridané: 08 marec 2008 10:54 AM   [ Ignorovať ]   [ # 26 ]
Newbie
Rank
Počet príspevkov:  5
Registrovaný  2007-04-18

ups pardon, zaradilo sa to trochi inde ako som chcela, nedocitala som cely dialog… prepacte prepacte

Pridané: 17 apríl 2008 11:21 AM   [ Ignorovať ]   [ # 27 ]
Newbie
Rank
Registrovaný  2008-01-06

AMEN! smile

2 z 2
2

‹‹ R O Z H O D N U T I E ! ! !      registracia ››