JONATÁNOVÝCH ”SEDEM SMRTEĽNÝCH HRIECHOV” PRI ORGANIZOVANÍ HIER

Komentáre (0)  |  Pridaj k obľúbeným

Ak sa teraz postavíme, že ideme hrať hru, pri ktorej potrebujeme dve sviečky omotané kúskom drôtu … a my vystúpime s ešte neotvoreným balíčkom sviečok a kusom nerozstrihaného drôtu … už sme ich stratili.

&

A. Povedz ľuďom, že sa idete hrať hru

Najlepší spôsob, ako pokaziť hru, je povedať deťom, že sa idete hrať hru. Mládežnícke skupiny naprieč celou krajinou používajú túto mizernú frázu: ”A teraz sa zahráme mixér!” V prvom rade… vie taký stredoškolák priamo z ulice, čo je to vlastne mixér? Áno! Vec, ktorú používa jeho mama na miešanie cesta na koláč. Keď začínaš hru…. jednoducho to len začni robiť. Napríklad: “Predtým, než dnes začneme, chcem, aby každý na tejto strane miestnosti skákal na jednej nohe, pokiaľ moji pomocníci nenatiahnú medzi vami lano…” Jednoducho začni. O desať minút neskôr budú decká hovoriť jeden druhému: “Skvelé… my sme sa hrali hry!”

B. Nebuď pripravený

Čas je vždy rozhodujúci, pretože doba pozornosti je krátka. V tejto rýchlej generácii sú deti zvyknuté mať čo chcú, stimulujúc ich uši, oči aj ústa KAŽDÚ SEKUNDU. Ak sa teraz postavíme, že ideme hrať hru, pri ktorej potrebujeme dve sviečky, omotané kúskom drôtu … a my vystúpime s ešte neotvoreným balíčkom sviečok a kusom nerozstrihaného drôtu … už sme ich stratili. Maj všetko pripravené!

Ak si tú hru ešte nikdy nerobil, najskôr si ju otestuj. Toľkokrát som si o sebe myslel, že som ”majster v hrách”, a zrazu som zarazený pred skupinou deciek. Nepekný pohľad! Otestuj ju!

C. Nájdi pomocníkov, ktorí nebudú chcieť hrať

Dúfajme, že tvoji pomocníci sú tu na to, aby sa s deťmi zabavili, nie, aby robili dozor. S takými ”policajtmi” nie je vôbec veselo a žiadne dieťa sa s nimi nechce kamarátiť. Tvoji pomocníci by mali dobre vychádzať s tímami a spolupracovať s nimi ako je to len možné. Dodnes mám študentov, ktorí mi stále pripomínajú časy, keď som bol v ich tíme a zničili sme jednu osobu s otázkami pri hraní “kresla pravdy”. Zábavné spomienky vytvárajú trvalé dojmy.

D. Vysvetľuj hru dlhšie než 30 sekúnd

Ako sme spomínali pri druhom bode, čas a doba pozornosti sú krátke. Časťou prípravy na hru je vedieť ju aj rýchlo vysvetliť. Povedz základy, prípadne použi vizuálnu pomôcku a skoč rovno na ”pripraviť sa, pozor, štart!”

Neboj sa začať hru aj v prípade, že sú ešte niektorí stále zmätení. Tvoji pomocníci môžu potlačiť (povzbudiť) týchto ľudí, keď začnete.

E. Rozdeľuj tímy viac než 30 sekúnd

Rovnaký princíp ako pri predchádzajúcich. Maj rýchly taktický plán ako rozdeliť tímy. Vždy sa pokús použiť prirodzené rozdelenie: vek, pohlavie, pol miestnosti atď. Rozpočítanie použi len ako poslednú možnosť!

F. Nájdi niekoho bez schopnosti, alebo dokonca chuti organizovať hru

Organizovanie hry nie je niečo, čo by si mal hodiť na nového pracovníka (pomocníka). Mali by byť trénovaní v základoch a tiež dostať raz za čas príležitosť viesť hru. Zistíš, že niektorí ľudia nie sú obdarovaní stáť vpredu. Nepoužívaj týchto ľudí. Kľúčom k úspešnému programu bude použitie pracovníkov v oblastiach, v ktorých sú obdarovaní a cítia sa pohodlne.

Mimochodom… ak sa niečo pokazí, prekonaj to (poraz to, získaj výhodu). Hry sa postupne zunujú, to je pravda. Ak sa to stane, využi príležitosť a urob si z toho zábavu. Ak hra nevyjde a vedúci z toho urobí vtip, zábavu, deti budú mať aj tak dobrý čas. A to je dôležité, nie?

G. Uisti sa, že ostatní nemôžu vidieť tých, čo sa hrajú

”Samozrejme,” povieš si. Ale ako často som videl nejaký super lámač bariér (nejakú super hru na prelomenie bariér), kde je dieťa obstriekané sirupom, alebo nejaké dievča takmer vylíže cukrík z džemu a … nemohol som to vidieť, pretože nejaký hlúpy vedúci stál rovno vo výhľade! Ak organizuješ hru … POSTAV SA NA BOK! Ak ste v rovnej miestnosti a hráte vizuálnu hru … nejako ju nadvihnite. Tým získate (dosiahnete cieľ).

Hodnotenie

1 2 3 4 5