80 OTÁZOK - scénka ku téme o Strachu

Komentáre (1) |  Príloha Video Linky  |  Pridaj k obľúbeným

Strach a obavy nás dokážu úplne vyradiť zo života. Ak nebudeme dôverovať Bohu, že sa o nás postará, doslova sa môžeme utrápiť až k smrti. Neviem, ako vy, ale niekedy, keď si líham do postele, hoci som fyzicky vyčerpaný, nie som schopný zaspať, pretože mi hlavou prechádza milión myšlienok, ktoré mi navodzujú strach alebo starosti. Táto scénka je o takýchto myšlienkach – každá z nich tvorí jednu otázku.

Postavy

- 1 ustráchaná žena (v našom prípade Maťa)

Pomôcky:

- diaľkové ovládanie

- pošta, listy

- televízor

Javisko:

- obývačka alebo pohodlná stolička so stolíkom

svetlá sa rozsvietia, keď Maťa prichádza na javisko

Maťa: Čo je s tou mojou záhradkou? Prečo tie kvety vyzerajú tak čudne? Čo som ich nepoliala minulý týždeň? A čo je s tou farbou tam hore na stene? Čo sme zatiekli? Ako sa to dá opraviť, keď človek zatečie? Budeme musieť vymeniť strechu na dome? Čo to bolo? Počula som hrmenie? Bude pršať? Ako sa budem môcť postarať o svoju záhradku, keď bude zase pršať? A čo s tou dierou v streche? Kto to opraví? Potrebujem novú strechu? Koľko to bude stáť? Odkiaľ na to vezmem peniaze?

zhlboka sa nadýchne

Maťa: A kde je Dodo? Kde sú naše deti? Nie je už náhodou 6 hodín večer? Ako je to možné, že mi nenechal žiadnu správu? Vždy mi necháva nejakú správu, že? Je všetko v poriadku? Je tu jeho auto? Alebo niekde nabúral? Mala by som zavolať políciu? Alebo obvolať nemocnice? Čo ak zranení trčia na nejakej odľahlej ceste? Mám si zapnúť správy, či tam náhodou nebudú o nich hovoriť?

zapne si telku

Maťa: Prečo sú tie správy vždy také deprimujúce? Prečo už neskončia s tým zabíjaním sa na Blízkom východe? Prečo sú toho vždy plné správy? Čo nemáme dosť našich vlastných problémov? Nemali by sme sa viac venovať tomu, čo sa deje s našimi deťmi? Nemali by sme viac hovoriť o násilí v našich školách? Ako je to vlastne s násilím na našom gymnáziu? Je to vôbec bezpečné, aby tam chodili naše deti? A ako je s tou cestou pred tou školou? Čo by som spravila, keby tam nejaké auto zrazilo moje dieťa? Prečo tam tie autá chodia tak rýchlo? Mám s nimi začať chodiť do školy ja? Bolo by to bezpečnejšie?

zdvihne ruku počas poslednej vety predošlého odstavca (v rámci gestikulácie) a pocíti v nej stŕpnutie

Maťa: Čo to bolo? Prečo mi stŕpla ruka? Čo som si narazila nejaký nerv alebo je to niečo viac? Je to moja ľavá ruka? Nemá to náhodou niečo dočinenia s porážkou alebo niečím takým? Alebo mi len zle prúdi krv v žilách? Upchávajú sa mi cievy? Čo keď z toho budem mať infarkt? Kedy som vlastne naposledy bola u lekárky? Kedy som bola na nejakej prehliadke? Nemala by som aspoň raz za rok ísť na rentgen? Čo keď mám v sebe nejakú chorobu a ani o nej neviem? Čo keď mám rakovinu? Nemôže to byť rakovina? Mohla by som mať rakovinu a nevedieť o tom? Čo by Dodo a deti robili bezo mňa? Prežili by?

pozrie sa na stolík a vidí tam poštu

Maťa: A čo bude so všetkými týmito účtami? Ako je to možné, že máme toľko účtov? Koľko stojí táto VISA karta? Koľko??? Ako to mám zaplatiť? Odkiaľ mám na to nabrať peniaze? Nehovoril náhodou niekto v práci o znižovaní stavov? Čo keby sa to týkalo aj mňa? Čo keď k tomu príde už tento týždeň? Kde by som sa inde zamestnala? Ako to pôjde s nami ďalej? Budeme sa musieť presťahovať? Kam pôjdeme? A kde je Dodo? Prečo ešte nie je stále doma? Nemohol mi nechať nejaký odkaz? Sú všetci v poriadku? Nestala sa deťom nejaká nehoda? Prečo Boh s tým všetkým niečo nespraví? Nemal by mi nejako pomôcť? Prečo ma nepožehná? Prečo sa mi toto všetko deje? Kde je Boh, keď ho potrebujem.

svetlá pomaly zhasínajú

začína hrať video – Amy Grant

Súvisiace linky

Úvod ku kázni o Strachu, kde nájdeš linky na scénku, program, videá a ostatné zdroje ku tejto kázni.
Pieseň ku kázni a scénke na tému Strach

Video

Get the Flash Player to see this player.

Hodnotenie

1 2 3 4 5