STRACH

Samo Lacho | Komentáre (0) |  Linky  |  Pridaj k obľúbeným

Všetci z nás sa stretávame so strachom v rôznych podobách, v rôznej intenzite, v rôznych životných situáciách. Existujú vzácne chvíle v živote, kedy je strach oprávnený, užitočný. Táto séria nebude hovoriť o tomto type strachu, ale o strachu, ktorý nás paralyzuje, ktorý je vyjadrením očakávania niečoho negatívneho, ktorý nás oberá o radosť zo života. A hoci to možno naháňa strach - oplatí sa pozrieť strachu do očí a postaviť sa mu na odpor.

Úvod ku zhromku o strachu

Vitajte na našom spoločnom stretnutí, ktorého zámerom je zastaviť sa uprostred našich každodenných povinností, starostí a radostí, stretnúť sa s Bohom, počúvať, čo nám chce povedať a stretnúť sa tiež jeden s druhým. Vítame tých, ktorí sú tu prvý krát.

Na dnešnom stretnutí začíname novú sériu – volá sa negatív, ako ste si všimli. Aby sme si vyjasnili, že o čo ide - neviem, čo vo vás vyvoláva to slovo.

Možno si spomeniete na film, ktorý nie je celkom vyvolaný a z ktorého musíte vylúštiť, čo sa na ňom nachádza.

Možno si spomeniete na vašu poslednú návštevu nemocnice – v tom prípade slovo negatív je vyslovene pozitívne a to je v prípade lekárskej diagnózy. Lekárska obec očividne predpokladá, že keď ideme na nejakú lekársku prehliadku, dopadne zle – vtedy je pozitívna a výsledkom je nález. Keď je negatívna, znamená to, že „žiaľ“, nenašli na nás žiadnu chorobu.

Keď my budeme hovoriť o negatíve, budeme o ňom hovoriť ešte v inom zmysle – v zmysle niečoho nepríjemného, záporného, nepriaznivého, škodlivého, nežiadúceho. Existujú totiž 3 negatívne veci v našom živote, s ktorými sa stretávame v svojom živote a v živote svojich blízkych – už či chceme alebo nie. Stretávame sa s nimi všetci, nikto nie je výnimka. Sú to strach, hnev a závisť. Sú to veci, o ktorých neradi rozprávame (často preto, lebo sa ne hanbíme), na ktoré neradi spomíname. Sú to tiež veci, ktoré majú potenciál pokaziť naše vzťahy a zničiť život. Niekedy nás dokonca môžu úplne ochromiť, takže sme neschopní pohnúť sa ďalej.

Tou prvou vecou, na ktorú chceme upriamiť svoju pozornosť dnes, je strach.

Všimli ste si, aký je náš svet fascinovaný strachom? Keď som si dal vyhľadať heslo strach na internete, tak za dve desatiny sekundy mi to našlo cez milión odkazov. Niekoľko filmových žánrov ťaží z toho, že ľudia sú fascinovaní strachom, strach sa delí na strašne veľa druhov – od tých, ktoré poznáme všetci:

patofóbia – strach z toho, že ochorieme,

homofóbia – strach z toho, že budeme sami,

glosofóbia – strach z rozprávania na verejnosti,

cez tie, ktoré sú menej známe – ako napr.:

vestiofóbia – strach zo šiat,

achluofóbia – strach z tmy,

elektrofóbia – strach pred elektrinou,

až po úplne bizarné, ako napr.

oftalmofóbia – strach z toho, že si otvoríte oči,

dextrofóbia – strach z predmetov, ktoré sú napravo od teba,

Hippopotomonstrosesquippedaliophobia – strach z dlhých slov,

Dokopy ich je asi 150. Neuveriteľné! Kompletný zoznam nájdete na http://www.geocities.com/nallen20/FunnyPhobias.txt. Na takých veciach sa len zasmejeme.

Možno bližšie nám je to, čo zažíva táto žena v nasledujúcej scénke. Možno aj vám sa už niekedy stalo, že ste si ľahli večer do postele a v mysli sa vám začali preháňať myšlienky plné strachu a obáv. Možno to vyzeralo presne tak, ako u nej...

Súvisiace linky

Program stretnutia
Kázeň na tému Strach
Pieseň ku kázni a scénke na tému Strach
Scénka 80 otázok, súvisiaca s touto kázňou
Materiál pre skupinky ku kázni na tému Strach

Hodnotenie

1 2 3 4 5