Negatív

O čom je séria “NEGATÍV”

Samo Lacho    

Všetci ich poznáme. Každý z nás sa s nimi už niekedy stretol - u seba alebo u druhých. Strach, hnev, závisť. Nestretávame sa s nimi radi. Nespomíname na ne radi. Nepriznávame si ich radi. A predsa sú v našich životoch. A v životoch tých, s ktorými žijeme. Už či chceme alebo nie, musíme sa s nimi nejako vysporiadať. Pozrime sa spolu na to, čo o týchto veciach hovorí Boh.

Závisť – materiál pre skupinky

Samo Lacho  

Materiál pre stretnutie vašej skupinky na tému závisť. Predtým ako sa začnete zdieľať, zadefinujte si pojem závisť. Pokúste sa byť otvorení do takej miery ako sa len dá.

Úvod a Talk-show o závisti

   

Scénka ku kázni o Závisti zo série Negatív

Pink - pieseň ku kázni o Závisti

Pink  | Komentáre (2)    

zo série Negatív

Závisť (Zo série Negatív)

Danny Jones  | Komentáre (1)        

Napriek tomu, že všetci sme už niekedy nikomu niečo závideli, asi sa nepredbiehame v tom, aby sme o svojej závisti hovorili otvorene. Prečo? Hanbíme sa. A tak našu závisť radšej maskujeme a snažíme sa, aby si ju nikto nevšimol. A pritom nás závisť rozožiera zvnútra a nerozpoznaná, možno zachvacuje aj ľudí okolo nás a má potenciál úplne zničiť naše vzťahy. Neradno si s ňou zahrávať. Táto téma rozoberá, ako nepodceniť jej ničivú silu a ako sa s ňou vysporiadať.

80 OTÁZOK - scénka ku téme o Strachu

 | Komentáre (1)      

Strach a obavy nás dokážu úplne vyradiť zo života. Ak nebudeme dôverovať Bohu, že sa o nás postará, doslova sa môžeme utrápiť až k smrti. Neviem, ako vy, ale niekedy, keď si líham do postele, hoci som fyzicky vyčerpaný, nie som schopný zaspať, pretože mi hlavou prechádza milión myšlienok, ktoré mi navodzujú strach alebo starosti. Táto scénka je o takýchto myšlienkach – každá z nich tvorí jednu otázku.

Turn this world around

Amy Grant  | Komentáre (1)      

Pieseň ku kázni o Strachu zo série Negatív

Bázeň pred Bohom a strach

Danny Jones  | Komentáre (1)      

„Neobyčajná vec na bázni pred Bohom je tá, že keď sa bojíš Boha, nebojíš sa ničoho iného, a naopak, keď sa nebojíš Boha, bojíš sa všetkého ostatného. Požehnaný je každý, kto ma bázeň pred Bohom.“ Oswald Chambers

STRACH

Samo Lacho  

Všetci z nás sa stretávame so strachom v rôznych podobách, v rôznej intenzite, v rôznych životných situáciách. Existujú vzácne chvíle v živote, kedy je strach oprávnený, užitočný. Táto séria nebude hovoriť o tomto type strachu, ale o strachu, ktorý nás paralyzuje, ktorý je vyjadrením očakávania niečoho negatívneho, ktorý nás oberá o radosť zo života. A hoci to možno naháňa strach - oplatí sa pozrieť strachu do očí a postaviť sa mu na odpor.

Keď je strach oprávnený

Marianna Miškeiová

Môže byť strach z Evanjelizácie od dverí k dverám oprávnený, legitímny, alebo to je iba jednoducho prejav neduchovnosti a neposlušnosti voči Bohu? Premýšľajte, čítajte a diskutujte.

Človeče, nehnevaj sa!

     

Scénka ku kázni o hneve v sérií Negatív

HNEV

Samo Lacho        

Skús si spomenúť, ktoré chvíle minulého mesiaca by si nechcel zopakovať. Je pravdepodobné, že si spomenieš na chvíle, ktoré boli charakterizované napätím a hnevom - už či z tvojej strany alebo zo strany niekoho iného. Hnev ničí všetkých - ako pôvodcu, tak aj adresáta. Ak je to tak, dá sa s tým niečo robiť? Veríme, že Biblia nielen poukazuje na negatívne dôsledky hnevu, ale prináša konkrétne východiská.

HNEV - Pomôcka pre vedúcich skupiniek

V prvej časti tejto pomôcky sa nachádzajú návody k rôznym aktivitám, prostredníctvom ktorých môžete začať rozhovor o hneve a zároveň preskúmať rôzne príčiny a prejavy hnevu vo vašich životoch. Druhá časť je biblickým štúdiom na túto tému.