Úvod a Talk-show o závisti

Komentáre (0) |  Video Linky  |  Pridaj k obľúbeným

Scénka ku kázni o Závisti zo série Negatív

Úvodné poznámky

Nasledujúce riadky sú akýmsi úvodom do stretnutia o závisti, ktorý plynulo prejde do talk-show. Tento úvod nasleduje po powerpointovej prezentácii, ktorá prezentuje odpovede členov zboru na otázky:

čo závidia

kedy naposledy závideli

ako sa pri tom alebo po tom cítia

či hovoria s niekým o závisti

prečo sa hanbia alebo nehanbia hovoriť o závisti

čo si myslia, že z čoho pramení závisť

V priebehu talkshow prídu na scénu 5 „dobrovoľníci“. Príbehy, ktoré budú hovoriť jednotliví „dobrovoľníci“ potrebujú byť skutočné príbehy, ktorí daní ľudia zakúsili. Najlepšie je, ak si vyberú príbehy, ktoré sa odohrali v minulosti a ku ktorým majú určitý odstup. Len tak budú môcť daný príbeh porozprávať detailne, vtipne a bez „straty tváre“.

Postavy

- moderátor

- 5 „dobrovoľníkov“ (v našom prípade – Janka, Duški, Lojzo, Majka, Bekah)

Pomôcky

- 5 barových stoličiek na javisku

Moderátor
Takže videli sme, že závisť je niečo, čo sa nás všetkých týka – dokonca aj nás, ľudí Nového začiatku. Vážení priatelia, nachádzame sa uprostred série Negatív a hovoríme o veciach, ktoré sa nás všetkých nejako týkajú a s ktorými sa musíme všetci vysporiadať. Predošlé dve nedele sme hovorili o strachu a o hneve. Pre tých z vás, ktorí ste to nezažili a radi by ste o tom niečo vedeli, môžete si objednať vzadu u technického tímu kazetu alebo si to pozrieť na našej webovej stránke (to druhé ale až niekedy v budúcnosti).

Akokoľvek, dnes budeme hovoriť o závisti. Pink nám spievala o tom, ako by chcela byť niekým iným, ako jej vadí, že Britney Spears je omnoho krajšia ako ona a potom sme videli, čo závidia vedúci skupiniek v našom zbore. Áno, vážení priatelia, to boli výroky vedúcich skupiniek z nášho zboru. Áno, aj vedúci skupiniek v našom zbore sú len ľudia a závidia tak, ako ty alebo ja. To je nakoniec celkom povzbudzujúce.

A keďže mnohí z vedúcich vyjadrili, že o závisti nemajú problém hovoriť, predpokladáme, že ani väčšina vás ostatných nebude mať problém o tom hovoriť. Veď, čo je také zlé na závisti, že? Preto sme sa rozhodli, že si spravíme takú malú talk-show o závisti. Nazvali sme ju: „Prečo nie ja?“

Viem, že práve táto otázka teraz blúdi vo vašich hlavách: Prečo nie ja? Prečo len vedúci skupiniek môžu vyjadriť, čo komu kedy závideli? Prečo nie ja? Prečo aj ja nemôžem povedať pred všetkými, čo cítim? Je tu niekto taký, koho také niečo napadlo?

V tomto bode dopredu oslovení „dobrovoľníci“ zdvihnú nesmelo ruku a pozerajú sa nesmelo naokolo, či ešte niekto zdvihol ruku.

Áno, vidím vás. Ďakujem vám za úprimnosť. Tak ja by som vás poprosil, aby ste prišli dopredu a sadli si tu, na tieto stoličky. A hneď by som si aj vybral jedného z vás – Povedzte nám teda, kedy ste sa prvýkrát stretli so závisťou.

Osoba 1: autentický príbeh o tom, kedy sa prvýkrát v svojom živote stretla so závisťou

Moderátor: Tak vidíme, že dokonca už maličké deti dokážu závidieť. To je podivuhodné. Mimochodom, nebudete mi veriť, ale ľudia dokážu závidieť naozaj bizarné veci. Počul som napríklad, že napríklad ľudia v Afrike, ktorí nemajú vôbec nič, dokonca ani šaty, závidia jeden druhému drievko v nose. Čo keby nám niekto iný povedal, čo také najbizarnejšie kedy závidel.

Osoba 2: autentický príbeh o tom, čo bizarného závidel

Moderátor: Ľudia dokážu závidieť naozaj bizarné veci. A niekedy to je dokonca tak, že závisť ich dovedie až k tomu, že sú ochotní podstúpiť obeť, ktorú by inak nepodstúpili. Napríklad dokážu kvôli tomu zruinovať svoj rozpočet a vytiahnuť čiastku z peňaženky na vec, ktorú vlastne ani nepotrebujú, ale kúpia si ju len preto, lebo ju už má aj niekto iný. Vedel by nám niekto iný povedať niečo k tomuto?

Osoba 3: autentický príbeh o tom, ako niekto zaplatil kvôli závisti viac, než chcel alebo ako kvôli závisti podstúpil nejakú zbytočnú obeť

Moderátor: Keď dáme svoje peniaze, to je ešte v poriadku. Predstavte si, že niektorí ľudia dokážu ísť vo svojej závisti až tak ďaleko, že nielen, že niekomu neprajú to dobré, ktoré dostal, ale dokonca dokážu celkom aktívne niekomu priať zlé. Neviete si také ani predstaviť? Možno práve niekto z našich „závistníkov“ má takúto skúsenosť. Alebo nie? Aha, niekto má. Tak teda povedz, ako sa to stalo?

Osoba 4: autentický príbeh o tom, ako niekomu zo závisti priala zle, veľmi zle

Moderátor: Hm. Tak to je dosť také vážne. S tou závisťou asi nie je ani tak veľká zábava. Niektorí to dokážu naozaj dobre prehnať. Či nie? No ak sa vám, že toto bolo veľa, tak na záver máme ešte taký malý bombónik. Prichádza k nám zdiaľky, dokonca až z Ameriky. Tu Bekah má totiž tiež pre nás príbeh o závisti. No z druhej strany. Bekah nie je tá, ktorá závidí. Nie, to nie je jej problém. Pýtate sa možno: Tak čo teda? Čo tam robí? Prečo zaberá miesto mne? Bekah je taký špeciálny prípad – Bekah totiž mala fázu v svojom živote (neviem síce ako dávno), keď spravila všetko pre to, aby jej ľudia závideli. Tak ako to bolo, Bekah?

Osoba 5: autentický príbeh o tom, čo je človek schopný spraviť, aby mu druhí závideli

Moderátor: Tak a to je záver našej dnešnej talkshow. Hoci sme sa možno spolu teraz na tom zasmiali, závisť je realitou nášho života. Príbehy, ktoré ste počuli, hoci boli povedané v rámci dopredu pripraveného scenára, boli skutočné, pravdivé a zo života týchto ľudí.

Chvála Bohu, že sa nemusíme zastaviť tu, ale že môžeme pokračovať ďalej a pozrieť sa na to, aké východiská zo závisti nám ponúka Boh. A o tom bude zvyšok tohto stretnutia.

Reality-Talk-Show o závisti

Pokyny pre účastníkov

- show bude nasledovať po powerpointovej prezentácii, ktorá bude hneď na začiatku bohoslužby

- vyplynie z úvodu, ktorý budem mať

počas úvodu sa budem pýtať, že kto z vás si kladie otázku: „PREČO NIE JA?“ a dám priestor na reakciu

je potrebné, aby ste na otázku reagovali akýmsi neistým zdvihnutím ruky, ktoré bude odrážať určité obavy a aby ste ruku nezdvihli hneď, ale až po opakovanej výzve

potom vás vyzvem, aby ste prišli dopredu a vy sa budete okúňať, že nejdete, že sa hanbíte

keď vás obecenstvo povzbudí, tak predsa pôjdete a sadnete si dopredu na stoličky

- počas show

budete sedieť na stoličkách na pódiu – mimo poradia v scenári

1. stolička zľava – osoba 1

2. stolička zľava – osoba 2

3. stolička zľava – osoba 3

4. stolička zľava – osoba 4

5. stolička zľava – osoba 5

keď vyzvem, či niekto z vás má príhodu k aspektu závisti, ku ktorému sa vyjadrím, prihlásite sa, že vy by ste mohli niečo povedať

postupnosť bude

- osoba 1 - ............................ (meno) – závisť od malička

- osoba 2 - ............................ (meno) – bizarná závisť

- osoba 3 - ............................ (meno) – závisť, ktorá niečo stojí

- osoba 4 - ............................ (meno) – závisť, ktorá praje niečo zlé

- osoba 5 - ............................ (meno) – chcem, aby mi všetci závideli

- počas vášho príbehu

spomeňte čo najviac možných detailov

vykreslite daný príbeh farbisto

iste spomeňte, ako ste sa cítili vtedy v tej situácii, hovorte o svojich motívov

hovorte to, ako keby ste rozprávali nejaký humorný príbeh a dovoľte ľuďom, aby sa zasmiali na váš účet

Súvisiace linky

Úvod do série Negatív
Úvod ku kázni o Závisti, kde nájdeš linky na scénku, program, videá a ostatné zdroje ku tejto kázni.

Video

Get the Flash Player to see this player.

Hodnotenie

1 2 3 4 5